Кога да потърсите детски психолог?
Детски психолог
Детският психолог помага на възрастните да разберат какво се случва с детето им, помага в преодоляването на психологическите трудности, които са възникнали и установява контакт между детето и възрастния. В процеса на психологическа работа детският психолог/ психологът включва не само детето, но и родителите. Терапевтичната работата е насочена към идентифициране на причините за проблема и намиране на неговите решения. Детския психолог е добре запознат с детайлите на детското развитие и чрез игрови техники би могъл да установи откъде идва проблемът и да създаде хипотези за решаването му или да даде насоки за терапевтична работа.
Кога да потърсим детски психолог?
Има ситуации в живота, в които като родители, не намираме подходящо решение и начин да помогнем на детето си да се справи с дадена ситуация или възникнал проблем. Такива биха могли да бъдат:
- Предстоящо тръгване на детска градина/училище;
- Притеснения, свързани с нарушения в развитието на детето;
- Конкуренция между братя/сестри; Раждане на друго дете в семейството;
- Развод на родителите;
- Смърт и загуба на значим човек;
- Агресия;
- Тревожност, депресия;
- Страхове
Как протича първата среща с детския психолог?
Обикновено детският психолог първо говори с родителите, запознава се с причината, поради която се обръщат за помощ, запознава се с подробности, свързани с възникналия при детето проблем. След срещата детския психолог преценява коя форма на работа с детето и неговото семейство ще бъде най-полезна в конкретния случай.
Каква е продължителността на терапевтичния час?
Продължителността на терапевтичния час е 50 мин.
Какво включва работата на детския психолог?
Методите на работа на детския психолог включват различни терапевтични техники: игрова терапия; беседа; психодиагностика (тестване), рисуване и моделиране (арт-терапия), разказване и измисляне на истории (приказна терапия) и др.
В кои направления работи детския психолог?
• Индивидуална работа с деца;
• Консултация на родители;
• Индивидуална работа с възрастни;
• Психокорекционна работа;
• Психодиагностика на връзките родител-дете;
• Семейно консултиране;
Какви са принципите на работа на детския психолог?
• Не причинявай вреда!
• Не оценявай!
• Бъди безпристрастен!
• Принципът на информираното съгласие е необходимостта да се обясняват на родителите всички особености на психологическата работа с детето им.
• Зачитай правото на детето и родителите на чувства!
• Спазвай принципът на поверителност, т.е. запазването на професионалната тайна!
• Спазвай принципът на професионалната компетентност: не предприемай онези области на работа, с които сам не си добре запознат!
Митове и легенди за работата на детския психолог.
Мит № 1- Само психолог, който има собствени деца, може да работи като детски психолог. Това не е така, защото в работата си психолога разчита на обективни познания и факти, а не на своя личен живот.
Мит № 2- Добрия детски психолог е специалист с дългогодишен опит. Не е задължително. Много деца и подрастващи установяват по - лесно контакт с по-млади специалисти, с които могат да общуват пряко и неформално.
Мит № 3- Детският психолог е лекар. Това съвсем не е така. Не бива да бъркате детски психолог с детски психиатър. Образованието на първия е психологическо, а на другия образованието е медицинско. Детския психолог/ психолога не лекува, не поставя диагнози и не предписва хапчета. Той има други работни инструменти.
Мит № 4 - Детският психолог ще обясни на детето ми как да се държи. Това е заблуда. Често родителите вярват, че след разговор с детски психолог поведението на детето веднага ще се промени. Но това не се случва. Детският психолог няма да изнася лекции на детето и да обяснява как да се държи. Детският психолог има напълно различни цели и задачи. Той трябва да установи добър, доверен контакт с детето и да помогне на детето да разбере по-добре себе си, своите чувства и мисли, своите желания и мотиви за действия. Само чрез това разбиране в поведението на детето ще започнат промени